Jak wyjść z „utknięcia”?

Utknąłeś na drodze do swojego celu?

Coś Cię blokuje?

Czujesz opór, czy … no jakoś tak …

  • Nie mogę
  • Nie potrafię
  • Nie chcę
  • Nie rozumiem
  • Nie wiem

Jeżeli coś Cię przystopowało koniecznie sprawdź, które to coś.

Nie mogę – to bariera systemowa

Chodzi o środowisko w którym jesteś. Wewnętrzne okoliczności w firmie, zespole, rodzinie, grupie znajomych, które ograniczają Twoje działanie. Finanse, struktury, systemy, reguły postępowania, przepisy. Ta bariera może Cię znacznie spowolnić albo nawet zahamować, bo będzie podstawą Twojego negatywnego nastawienia.

Jak się z nią rozprawić?
Umożliwiając działanie. Wypisz wszystkie blokujące okoliczności. Usuwaj je po kolei.

Nie potrafię – to bariera kompetencyjna

Masz niewystarczające umiejętności i doświadczenie. Może to dotyczyć osobno każdego z etapów realizacji Twojego celu: analizy obecnej sytuacji, wyobrażenia sobie przyszłości, sporządzenia planu, komunikowania realizacji, mierzenia własnych postępów. To może być właśnie ta bariera, jeżeli nie masz efektów. Prowadzi do niechęci do uczenia się nowych zachowań i przekształcania ich w nawyki, może się przerodzić w aktywny opór, bo będzie podstawą poczucia bezradności.

Jak się z nią rozprawić?
Zmieniając perspektywę. Dostrzegaj nie tylko las, ale i poszczególne drzewa. Sprawdź kto (człowiek lub grupa ludzi) ma kompetencje których potrzebujesz i skorzystaj z pomocy.

Nie chcę – to bariera motywacyjna 

Często występuje z innymi to jest z „nie wiem” i „nie rozumiem”.  Może być związana z poczuciem straty albo niezrozumieniem ważności i pilności tego co robisz. Prowadzi do niechęci lub trudności w wyobrażenia sobie przyszłości, postawy bierności, a przez to opóźnia podejmowanie ważnych decyzji.

Jak się z nią rozprawić?
Uruchamiając motywację dążenia. Zrób zestawienie korzyści. Zobacz do czego dążysz i wzbudź na nowo pragnienie.

Nie rozumiem – to bariera poznawcza.

Jeżeli nie jesteś w stanie odpowiedzieć na proste pytania, np. jak to będzie kiedy już to osiągniesz, co się zmieni, czy będzie dobre, jak to na Ciebie wpłynie wpłynie, to znaczy, że nie rozumiesz. Trudno to sobie wyobrazić. Może to być pokłosie niejasnego, ogólnego lub zdawkowego podejścia do tematu albo nawet tego, że na tym etapie nie ma sensu jeszcze sobie tego wyobrażać. Prowadzi najpierw do postawy neutralnej, następnie do wycofywania zaangażowania, a w końcu odkładania na później i kiedyś czyli nigdy.

Jak się z nią rozprawić?
Uruchamiając wyobraźnię. Opisz rezultat, narysuj, zrób wizualizację. Zobacz jak to będzie, rozważ za i przeciw, sprawdź o co dokładnie chodzi.

Nie wiem – to bariera informacyjna.

Brak wiedzy o szczegółach i planach zmian, etapach wdrożenia. Absolutny fundament i zwykle pojawia się na starcie. Bez fundamentu czyli początku nie jest możliwe zrozumienie wizji, zaakceptowanie jej, uczestniczenie w zmianie i zaufanie, że idzie w dobrym kierunku. Prowadzi do oporu przed zmianą.

Jak się z nią rozprawić?
Komunikując się intensywnie, szczegółowo, również samemu ze sobą. Niech wiedzą wszyscy zainteresowani, niech mają szansę się wypowiedzieć, usłyszeć, wysłuchać.

Jeżeli coś Cię przystopowało koniecznie sprawdź, które to coś.

Rozpraw się z nim taktycznie i faktycznie.

Miej to z głowy i wróć na swoją drogę.

 

 

 

Opracowane na podstawie J.Rubin, W. Grabowski, M. Naumiuk, Zwinnologia, MT Biznes, 2019.