Nieskończona gra

W środowisku zawodowym można czasem odnieść wrażenie, że toczy się tam jakaś gra. Oczywiście, że gdyby spojrzeć naukowo tak właśnie jest (analiza transakcyjna czy zachowania nieasertywne), ale nawet i bez tego możemy zaobserwować, że tak jest i w sumie nie jest to nic dziwnego, bo każdy z liderów, chce zrealizować cele, wzrastać, oszczędzić czas i pieniądze, a obok ktoś inny realizuje cele rozbieżne. Potrzeba się dogadać jakoś. Podzielić, ustąpić, zależeć, itp. itd.

A co by było, gdyby taka gra była w biznesie, ale nie miała końca?

Takie podejście proponuje Simon Sinek według którego gra w biznesie jest i nie ma końca, a nieskończony lider kieruje się pewnymi zasadami:

  • Postęp powinien być słuszny
  • Budowanie zaufanie w zespole jest ważne
  • Godny rywal zasługuje na uwagę
  • Należy stawiać na elastyczność
  • Przywództwo ma być odważne i widoczne

Gra biznesowa jest grą nieskończoną. Gracze mogą być znani i nieznani, a nowi mogą dołączyć w dowolnym momencie. Każdy z graczy ma swoją strategię i zasadniczo, poza prawem, nie ma stałych zasad. Nie ma określonego początku ani końca. Nie ma też zwycięzców ani przegranych. Gracze po prostu rezygnują, jeśli uznają to za stosowne.

Skoro biznes jest grą nieskończoną to – wg Sinka –  aby odnosić w niej sukcesy wystarczy przestać grać w grę skończoną. Zatem nie jest istotne kto wygra, kto jest najlepszy. Ważniejsze jest budowanie zdrowej i silnej organizacji, która wytrzyma próbę czasu.

Sinek pokazuje przywództwo w niespotykany sposób. Imperatywy wyciskania z ludzi imponującej efektywności zastępują fundamenty przywództwa z nieskończonym nastawieniem. Awans, nagroda czy wygrana są przyjemne, ale nie na nich warto oprzeć swoją przyszłość. Bo jeśli jesteś przekonany do słusznej sprawy i postanawiasz pracować nad wizją przyszłości tydzień po tygodniu, miesiąc po miesiącu i rok po roku, to już zwyciężasz. Nawet, jeśli to może potrwać. Samo dążenie nadaje znaczenie pracy i życiu. Dzięki takiemu nastawieniu lider może budować silniejsze, bardziej innowacyjne i inspirujące organizacje, a przyszłość leży właśnie w rękach takich liderów.

Simon Sinek – autor „Zaczynaj od dlaczego”, „Liderzy jedzą na końcu” i „Gra bez końca”.
Fascynuje go wpływ ludzi i organizacji na świat. Interesuje go ponadstandardowa skuteczność wynikająca z nadzwyczajnych umiejętności budowania wizji i wspaniałej komunikacji. Lubię go posłuchać na LinkedIn. Polecam!