Zawodowe perspektywy

Praca jest ważna. Dla jednych z powodu pasji, dla innych możliwości zarabiania pieniędzy, jeszcze innych bycia potrzebnym.

Obszar zawodowy był i jest dla mnie bardzo ważny – od zawsze. Już jako dziecko marzyłam, że będę pracować i da mi to niezależność. Bardzo lubię pracować. Był czas, że byłam pracoholikiem, a później coraz częściej poszukiwałam nowych możliwości, nowych wyzwań i większego dopasowania tej pracy do mnie samej. Dla mnie też zawsze najważniejsze były w pracy perspektywy. Dziś wiem, że perspektywy to nie tylko możliwość awansu.

Co w ogóle oznacza mieć w pracy perspektywy?
Jak zwykle odpowiedź brzmi… to zależy.

Jesteśmy ludźmi – o różnych potrzebach, różnych osobowościach i pracujemy w różnych warunkach. Perspektywy to dla każdego z pracowników coś zupełnie innego, więc…

Jak przychodzi do mnie ktoś kto ma przysłowiową dobrą pracę, ale brakuje mu motywacji lub poczucia sensu to sprawdzam, czy:

  • Robi to co wynika z jego obowiązków, czy poszukuje raczej wszystkich innych zadań, a najmniej zajmuje się tym co do niego należy?
  • Utożsamia się z rolą, czy raczej mówi o niej jak o przejściowym etapie?
  • Sprawdzał jakimi wartościami się w pracy kieruje i jak one są w aktualnej jego pracy urzeczywistniane?

Jeżeli w pracy aktualnie jest Ci bardzo źle, choć jest ona ogólnie dobra, to pozostanie w tym samym miejscu może nie skończyć się na marudzeniu, może skończyć się nawet wypaleniem zawodowym, a to pociąga za sobą długofalowe skutki. Kiedy jesteś nim najbardziej zagrożony?

  • Kiedy czujesz się przeciążony.
  • Nie masz kontroli nad tym co robisz.
  • Nie jesteś (wy)nagradzany odpowiednio.
  • Doświadczasz załamania społeczności.
  • Nie jesteś traktowany sprawiedliwie.
  • Zmagasz się ze sprzecznymi wartościami.

Możesz się wypalić! Kto Ci broni!? Masz jednak dodatkowe opcje:

Opcja nr 1 – modelowanie miejsca pracy

Kiedy nie jesteś w stanie dostrzec w tym co robisz już nic dla siebie, a jednocześnie nie chcesz zmieniać pracy. To opcja, która wymaga po prostu decyzji. Spojrzysz na swoją pracę z innej perspektywy, odzyskasz poczucie sensu i zaangażowanie. Jest do uwzględnienia dla osób, które chcą przywrócić równowagę w pracy, której nie planują zmieniać.

Opcja nr 2 – zmiana roli zawodowej

Kiedy wyrosłeś z dotychczasowych zadań, nudzą Cię lub nużą i bierzesz pod uwagę ambitne możliwości – awansu lub zmiany obszaru wewnątrz organizacji. To opcja, która wymaga zaangażowania i nauki. Można się jednak do niej przygotować. Jest do uwzględnienia dla osób, które chcą się rozwijać i tworzyć.

Opcja nr 3 – zmiana pracy lub przebranżowienie

Kiedy  wyrosłeś z dotychczasowych zadań, nudzą Cię lub nużą i nie masz możliwości nic zmienić wewnątrz organizacji. Żeby jednak zrobić to mądrze, warto podsumować osiągnięcia, sprawdzić czego się chce i dobrze tą zmianę zaplanować. Opcja do uwzględnienia dla osób, które chcą się rozwijać i tworzyć, a także są w stanie zaryzykować.

Opcje wsparcia w powyższych trzech wydaniach są dostępne w mojej ofercie – przetestowane na mnie, skuteczne.

Niezależnie od tego czy praca jest dla Ciebie bardziej, czy mniej ważna, to jest jest jednym z najważniejszych obszarów w życiu. Będzie wpływać na Twoje poczucie satysfakcji. Jeżeli więc swojej pracy nie możesz z jakiegoś powodu znieść warto się temu przyjrzeć i poprawić co tylko się da.